BlogYaziDevami

Barkın Akın’la gerçekleştirmiş olduğumuz röportaj

Ardinart markası olarak Barel Şarapları’nın sahibi Barkın Akın’la gerçekleştirmiş olduğumuz röportaj metnimizi size ulaştırmaktan büyük bir mutluluk duymaktayız. Röportajlarımızın devamının da geleceğini belirtmek isteriz. Barkın Bey’e bize ayırdığı zaman ve bu keyifli röportaj için ayrıca teşekkür eder; siz değerli takipçilerimize ise keyifli...


Ardinart markası olarak Barel Şarapları’nın sahibi Barkın Akın’la gerçekleştirmiş olduğumuz röportaj metnimizi size ulaştırmaktan büyük bir mutluluk duymaktayız. Röportajlarımızın devamının da geleceğini belirtmek isteriz. Barkın Bey’e bize ayırdığı zaman ve bu keyifli röportaj için ayrıca teşekkür eder; siz değerli takipçilerimize ise keyifli dakikalar dileriz.

 

1.Şaraba olan ilginiz nasıl başladı? Şarabın kültür kelimesi ile yan yana anılan bir içecek olması (''şarap kültürü'') hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

 

Şaraba olan ilgim çocukluk yıllarımda başladı. Babam çiftçiydi ve bağcılıkla da uğraşıyordu. Bu nedenle çocukluğum hep tarlalarda ve bağlarda geçti. O yıllarda kendi bağlarımızdan topladığımız üzümlerle kendi şarabımızı üretirdik. Şarap günümüzde lüks bir tüketim nesnesi olarak görülse de aslında bir kültürün ürünüdür. Bu kültür; nesilden nesile aktarılan bir kültürdür. Ve biz de bu kültürü layığıyla yeni kuşaklara aktarmalıyız.

 

 2.Şarap kavına ve şarabın muhafaza edilmesine yönelik tasarlanan ürünlere olan rağbetteki artışı neye bağlıyorsunuz?

 

Günümüz de butik üreticiler sayesinde şarap daha geniş kitlelere ulaştı. Tüketici, uygun fiyatlarla, kaliteli ürünlere ulaşma imkânına sahip oldu. Şarap hakkında daha çok bilgiye ulaşan bilinçli bir tüketici profili oluştu ki bu da şaraba olan ilgiyi artırdı.

Şarabın nasıl içileceği ve nasıl muhafaza edileceği konusunda daha çok bilgiye vakıf olan şarapseverler evlerine kav yaptırmaya başladılar. Dolayısıyla sektöre olan rağbette artış oldu.

 

 3.Sektörün yükselen değeri Ardinart markası hakkında ki düşünceleriniz nelerdir? Markanın hızlı yükselişini neye bağlıyorsunuz?

 

Ardinart, Türkiye’de faaliyet gösterdiği sektörde ki rakipleri arasında bana göre kendisini en iyi geliştirmiş olanıdır. Asıl önemli olan nokta ise Ardinart’ın, bu gelişim sürecini sürekli dinamik tutan bir marka olmasıdır. Benim için iş hayatında fikir alışverişi çok önemlidir. Doğru frekanslar yakalandığında ise ne kadar iyi işlerin ortaya çıktığını hepimiz görüyoruz.

 

Markanın hızlı bir şekilde büyümesinde ise bana göre temel faktör; üretimden pazarlamaya kadar her aşamayı kendi bünyelerinde gerçekleştirmeleri ve bu işin mutfağından gelmiş olmaları. Elbette firmanın beşeri ilişkilerinde ki başarısını da yadsıyamayız.

 

 

 4.Yurt dışı ve ülkemizi sektör bazında karşılaştıracak olursanız; ne gibi tespitlerde bulunursunuz?

 

Türkiye dünyanın sayılı bağcılık bölgelerine sahip bir ülke ancak şarap tüketimi konusunda yurt dışı ile bir kıyaslama yaptığımızda oldukça gerilerdeyiz. Şarap tüketiminin az olması dolayısıyla şarabın muhafazasına yönelik olarak tasarlanan ürünlere olan rağbeti de azaltıyor. Sektörde faaliyet gösteren firmalar kendisini ve ürünlerini tüketiciye tanımadığı için de biz de dâhil olmak üzere bir çok firma ihracata yöneliyor. Çünkü iç piyasa bu kısıtlamalardan dolayı giderek daralıyor.

Barkın Akın/ Barel Şarapları