BlogYaziDevami

Fransa’dan Arkadaşımın Getirdiği Çok Değerli Şarabı..

Fransa’dan Arkadaşımın Getirdiği Çok Değerli Şarabı Yıllarca Sakladım, İçmeye Kıyamıyorum.. Yazının başlığından da anlayacağınız üzere Türkiye’de ki şarapseverler, şarabın kavda veya kav dolaplarında saklanması gerektiği bilgisini göz ardı ediyor.. Kendimizi şarapsever olarak da nitelesek; elbette çoğumuz kocaman bir kav’a sahip malikânelerde yaşamıyoruz. Ama şarabı da uygun koşullarda saklayabilmek için bir kav’a sahip olmak şart. Arkadaşımızın Fransa’dan getirdiği şarap yıllanmaya ...


Fransa’dan Arkadaşımın Getirdiği Çok Değerli Şarabı Yıllarca Sakladım, İçmeye Kıyamıyorum..

Yazının başlığından da anlayacağınız üzere Türkiye’de ki şarapseverler, şarabın kavda veya kav dolaplarında saklanması gerektiği bilgisini göz ardı ediyor.. Kendimizi şarapsever olarak da nitelesek; elbette çoğumuz kocaman bir kav’a sahip malikânelerde yaşamıyoruz. Ama şarabı da uygun koşullarda saklayabilmek için bir kav’a sahip olmak şart.
Arkadaşımızın Fransa’dan getirdiği şarap yıllanmaya uygun bir şarap değilse yıllanmıyor zaten. Şayet yıllanmaya uygun bir şarapsa da uygun şartlarda saklanmış olma zorunluluğu var. Bunun içinde bir kav’a ya da şarap dolabına ihtiyacımız var.


Kaç içecek kültür kelimesi ile birlikte anılabilir? Bu kültüre sahip olduğumuzu düşünüyorsak; evimize taksitle bir kav dolabı yaptırmak abartılı bir yatırım olmasa gerek.
Yabancı filmlerde izlediğimiz ‘‘evli, mutlu ve çocuklu aile tablosunda ’’ özel günlerde aile bireylerinden birisi evin bodrum katında yer alan mahzene iner ve orada ki onlarca yıllanmış şaraptan o gün için en uygun olanını seçerek; sofraya getirir. Türkiye’de ise son dönemde yapılan süper lüks konutlarda dâhil olmak üzere şarap için bir dolaplık alan bile ayrılmaz.


Dünya ile kıyasladığımızda elbette önceliklerimiz, yaşam şartlarımız ve kültürümüz farklılıklar gösterebilir. Fakat bugün şaraplarıyla ünlü bir işletmede bile mekânın mimari anlamda bir parçası olan kav için ayrılan alanlar oldukça yetersiz. Yalnızca son dönemde bazı işletmeler; menülerine ekledikleri şaraplara yakışır kav tasarımlarıyla öne çıkmaya başladılar.

Yıllandıkça güzelleşmeniz dileğiyle..